Rozhovor s Radkem pro Zintruderz zine (2011)

1. Minulý rok jste vydali album „Pár lacinejch triků“, jak Vám to změnilo život? Už tě poznávají lidi na ulici?
Jestli nám nějaký album změnilo život, tak to bylo to předchozí, „Ber dokud dávám.“ To nám pořídilo haciendy u moře, luxusní limuzíny s řidičem a takové množství kokainu, že to nikdy nevyšňupem. Takže už vlastně všechno máme a jedem si to svoje pořád dál. Nijak se nemaskuju a chodím oblečenej stejně jako na akcích, takže se sem tam někdo osmělí. Nejvíc mě překvapilo, když mě před pár lety v Krkonoších, ve výšce asi 1200m, míjel biker a ač soustředěn na nelehký sjezd, nezapomněl přede mnou v plné rychlosti vyzdvihout Nežfaleš.

2. Na jakou cenu odhaduješ Váš booklet s Vašimi podpisy a co si myslíš, za jakou cenu by se dalo prodat Vaše album na ebay za 20 let?
Booklet s našimi podpisy má dnes podobnou cenu jako placka Slobodné Európy, kterou mi kdysi dal sám Braňo Alex a na dotaz, co za ní, odpověděl: Iba úsmev. Možná ještě nějaká ta kořalka navrch by mohla být. Co se týče té ceny za 20 let na ebay, to je na delší filozofickou debatu. Čert ví, co bude za 20 let s ebayem a jestli si ještě bude někdo mít cd na čem pouštět. Ač rozhodně nepatřím mezi přívržence tohohle pokroku, myslím, že někdy tou dobou vyjde naše aktuální album na vinylu pro staromilce a na speciálním čipu, který ti implantují přímo do mozku, pro všechny ostatní.

3. No a jak je to s fanynkami po koncertech? Je těžké jim odolávat (vím, že máš přítelkyni)?
Jak se to vezme. Já byl většinou spíš na ten alkohol a oni to asi vědí, takže se to dá unést. Obvykle proběhne nějaká ta výměna slov, panáček na baru, případně foto a je klid. Na to ostatní máme momentálně v kapele ty mladší ročníky…ale znáš to, druhá míza je druhá míza.

4. Už Vám letěly kalhotky na pódium? (popřípadě jiný zajímavý předmět)
Co si pamatuju, tak hned na prvním koncertě pár podprsenek, ale přiznávám, že to bylo trapně domluvený. Jinak nevím. Neslyšel jsem ani, že by nějaký ty gaťky přistály na pódiu třeba Fialkám nebo Starým Puškám a to jsou to větší sexuální symboly.

5. Kdo je největší Casanova v kapele?
Moucha by byl určitě rád, kdybych zmínil jeho, ale já se přikloním k momentální „formě“ našeho kytaristy Degiho. Dostat v noci holku k sobě domů třeba tím, že zalžu, že už jí ujela tramvaj a nic jinýho už nepojede a musí teda spát u mě, to mi přijde dál.

6. Když by jsi si mohl vybrat, s kterou kapelou by sis rád zahrál a kde?
Tak místo je asi jasný…kdo by si nechtěl zahrát v CBGB? Chtěl bych tam být na jakémkoli legendárním koncertě jako obyčejný fanoušek. A na pódiu jedině s Nežfaleš…tak to tam koukejte zas otevřít!

7. Tahle otázka souvisí s předcházející otázkou: kdyby se nějakým zázrakem na jednu noc a jeden koncert mohli vrátit punkové legendy z nebe, koho by jsi si vybral a jakou kapelu by si poskládal?
Johnny Thunders, Dee Dee Ramone, Stiv Bators, rozhodně Joe Strummer…no byl by to takovej menší punkovej orchestr.

8. Performance kterého punkového zpěváka tě oslovila/se ti líbila nejvíce?
Jééé, tak těch taky je. Je zajímavý, že mám radši zpěváky s kytarou, ač jsem se na ní sám, díky své lenosti, nikdy nenaučil hrát. Miluju hlas a image Martyho Neuroticka z Frontkick, baví mě Duane Peters, dal bych cokoli za to, vidět live Tima s Larsem z Rancid, tetelím se blahem, když mě do sluchátek zpívá Mike Ness…koktejl tohohle všeho a ještě spousta dalších, na který jsem zapomněl, to je pro mě ideální frontman. A když jsme u tý performance, nelze nezmínit jméno G.G. Allin, ten v tomhle oboru zašel asi nejdál.

9. Přejdeme na jiné téma. Máte rádi fotbal, sledujete ho, popřípadě oblíbený klub?
Bývaly doby, kdy jsem sledoval fotbal dost, byl jsem slávista (což jako bohemák asi nepochopíš :)), protože táta vyrůstal kousek od Edenu, chodil jsem i na domácí zápasy, středu trávil s lahváčem u ligy mistrů…ale ty doby už jsou dost pryč. Na fotbal se stále rád podívám, mám rád anglický kluby, ale už to není jako dřív. Ostatní to nijak vášnivě nesledují, akorát co vím, Degi občas zajde na Kladno na hokej.

10. Jaký máš názor na ultras/hools akce, rioty na ulicích?
Jde to dost mimo mě, mám rád skinheadskou hudbu apod., ale o hooligans akce jsem se nijak nezajímal. Vím, že to k týhle kultuře patří, viděl jsem o tom pár filmů, ale nijak detailně jsem se tím nezabýval. Ať si každej dělá, co ho baví. Ale pouze, když tím nebrání svobodě ostatních.

11. Další téma. Že máte rádi pivo, to je samozřejmé, ale jak je to s jídlem, je někdo z Vás vegetariánem?
Vegetarián u nás není nikdo, navíc u nás máme v osobě Degiho i zapřísáhlého anti-vegetariána, který se bez masa nenají. On má rád zvířata, má doma osmáky a s bývalou přítelkyní střídavou péči o psa, ale nepozře žádnou zeleninu ani ovoce…tak zas alespoň nechává žít rostliny no.

12. Jaký máš názor na vegetarianizmus? Máš doma nějaké zvíře?
Ať si každej dělá, co chce, platí to i v tomhle. Člověk je od přírody všežravec a to jsem i já. Jednu dobu jsem přemýšlel, že bych zkusil třeba pár měsíců nejíst maso, abych si vyzkoušel, jestli na to, jakožto jeho milovník, mám kuráž. Nakonec k tomu ale nikdy nedošlo, protože nejsem dobrý kuchař, což by podle mě vegetarián měl být a představa, že celý rok žeru syrovou zeleninu a na cestách s kapelou smažák mě odradila. Ale jinak to neodsuzuju, je to každýho věc. Jen mi vadí takový ti militantní vegetariáni, co se tim honosí a každýmu to cpou. Jo a zvíře doma nemám, ale právě se schyluje ke koupi rybiček.

13. Co vaření a domácí práce? Zvládáš/pomáháš? Zvedneš nohu, když přítelkyně luxuje?
No je fakt, že nejlepší pohled na domácí práce je z gauče. Ale co naplat, když to jinak nejde, nějaké to smítko i seberu. Každopádně první, do čeho investuju, až se z nás po další desce stanou milionáři, bude vnadná, mladá a šikovná hospodyně.

14. Co kérky? Máš/máte nějaké zajímavé tattoo?
Už jako dvanáctiletej jsem chtěl být pokérovanej a paradoxně dodnes nemám nic. Když už jsem pomalu mířil do salónu, přišel ten velkej boom tetování a najednou to každej chtěl, každej měl a byly tu takový ty hurá obrázky, kdy si mládežník něco nechá udělat, jen aby měl kérku a je mu jedno jakou. A to mě otrávilo. Ztratilo to pro mě význam. Ale doba a názory se mění a už zas pomalu plánuju. Na starý kolena se nechám konečně pokérovat.

15. Maximálně jak velkou část těla by jsi si nechal potetovat?
Kromě obličeje klidně všechno. Ale k tomu nedojde. Nemám dost nápadů na to, jak to tělo zaplnit a ani do něj nechci investovat tolik prachů, páč zas tak dobře nefachá.

16. Jaký styl se ti líbí? Máš rád tattoo na holkách?
Mám rád obrázky, oldschooly, barevný kérky. Mám rád, když to člověka charakterizuje, mám rád, když je to vtipný. Po tattoo na holkách nijak nešílím, ale viděl jsem spousta slečen, co to uměj nosit a maj to dobře udělaný. A komu by se nelíbily suicide girls?

17. No a poslední, nejdůležitější: Clash anebo Ramones?
Chachá, dobrá a těžká otázka. Volím Ramones, protože ty mám spojený s obyčejným rokenrolem, s mejdanem, s tím, jak punkrock vnímám já. Clash to už je víc politika a globální problémy, ale pustit si takovou desku, jako je „London calling,“ to je orgasmus.