Rozhovor s Radkem pro web NaKoncerty.cz (2017)

Zločin z vášně vznikal nenásilně a s chutí

Aktuality, Festivaly, Rozhovory

Kapela Nežfaleš slaví 15 narozeniny, ke kterým si nadělili novou desku, kterou nazvali Zločin z vášně. Radek Šedivý nám prozradil, jak deska vznikala, ale také kde je můžete potkat. Například na Brněnci, který vypukne už 1. července.

Slavíte 15 let na scéně, bilancujete?
My těch 15 let slavíme hlavně tím, že jsme si oproti minulým dvěma letům naordinovali ten letošní mnohem aktivnější. Bilancování ve smyslu třeba nějakého „best of“ se nekoná a pokud se mám sám v sobě za těmi roky ohlédnout a zavzpomínat, tak cítím, že se hrdě a potutelně usmívám. 🙂

K patnáctinám jste si nadělili nové album, jak vznikalo?
Nenásilně a s chutí. Prostě jsme se začali scházet s tím, že zkusíme něco nového vymýšlet a ono to šlo a ještě asi lépe, než jsme čekali. Rok od první zkoušky jsme měli album ve studiu dotočené. Doufáme, že tu přirozenost jsme na něm dokázali zachytit.

Za tak dlouhou dobu jste se určitě někam posunuli jako kapela i jako osobnosti. Je to na desce znát?
Nějak podprahově to asi znát je, to ale my asi úplně objektivně neposoudíme. Taky ne každý hraje v Nežfaleš těch 15 let, aby se dalo poměřovat, jak moc se kdo posunul. Kdysi někde vyšlo napsáno něco v tom smyslu, že naše kapela byla už na začátku pro některé své vrstevníky moc dospělá, takže asi nemáme nárok ani na to, abychom se chlubili, že máme konečně dospělou desku. 🙂 Možná jsme ale náš projev obohatili o další témata a úhly pohledu.

Kromě CD vyjde brzy taky vinyl. Co se podle vás prodává líp? O který nosič je větší zájem?
Nosiče obecně už samozřejmě zažívaly lepší léta. Cd je takové spotřební zboží, ideálně třeba do auta na cestu, vinyl je zas spíše už sběratelská záležitost a nepustíš si ho jen tak někde. Tím obřadem otáčení stran taky získává přidanou hodnotu. Dobře je, že si tyto dva dnes nejběžnější nosiče vlastně nekonkurují. Jinak samozřejmě jdeme s dobou a naše desky si tak můžeš pořídit i na Spotify, iTunes atd.

Myslíte si, že vaši fandové jsou ti, kteří konzumně poslouchají hudbu z youtube a mobilů nebo spíš stojí o klubovky a živáky?
Já doufám, a atmosféra na našich koncertech mi dává za pravdu, že jdou samozřejmě raději zapařit do klubu! Ono pustit si cokoliv na Youtube může být fajn, ale nikdy ti to nenahradí páteční večer, kdy s partou známých držíte v ruce drinky a hulákáte v klubu se svojí oblíbenou kapelou! 🙂

Brzy zahrajete na festivalu Brněnec, už jste tam někdy vystupovali?
No jéje, na Brněnci jsme hráli prvně v roce 2008, to se ještě hrávalo pod takovou tou plechovou boudou. Od té doby víceméně dodržujeme dvouletý cyklus, takže letos tam budeme hrát tuším po páté.

Na kterých dalších akcích vás fanoušci mohou vidět?
Letos v létě ještě třeba na Mighty Sounds, na Punkrock for Ferdinand v Benešově, na Kunčickém Kraválu, na Starák festu v Říčanech nebo na Summer Punk Párty ve Volyni.

Kam jezdíte nejraději?
To se takhle nedá úplně říct. Za těch 15 let jsme doma téměř všude a publikum je parádní. Byť jsou často lidi trošku „jiný kraj jiný mrav,“ tak jsme na většině míst zažili super koncerty. Prostě doživotně odsouzení k výletům do vašich měst. 🙂

Je nějaká akce, kde byste si chtěli zahrát, ale zatím se vám to nepovedlo?
Na všech tuzemských hlavních žánrových akcích jsme hráli několikrát, nic zásadního mě nenapadá. Hlavně se nikam necpeme, to v sobě máme za ty roky tak nějak zakořeněné. Zahraničí, s výjimkou Slovenska, kam jezdíváme, nás taky nijak netankuje. Myslím, že jsme spokojení, nabídek máme dosti a na pilu netlačíme.

Chystáte nějaký čistě narozeninový koncert? Nějakej mejdan, který bude hlavní oslavou?
Říkám si, proč se už asi šestá otázka za sebou týká koncertů a on je ten rozhovor vlastně pro web Nakoncerty.cz…takže to bude asi tím 🙂 Ke koncertní oslavě toho našeho výročí sloužilo jarní klubové turné, které čítalo cca 12 koncertů po celé republice, takže to už máme za sebou. Funkci toho samostatného hlavního mejdanu pak převzal křest nového alba, kde jsme ho exkluzivně předvedli celé naživo, spolu se staršími zásadními songy. Kdyby album nebylo, možná bychom řešili výroční O2 arénu, ale teď už dost bylo slavení, pojďme hledět do budoucna! 🙂