Rozhovor s Radkem pro server Topvip.cz (2013)

Kapela Nežfaleš: Začínali jsme v zaplivaném nádražním hotelu

Publikoval Samuel Svoboda dne 25 Září 2013 v kategorii Alba, Rozhovory

Jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších mladých punkových kapel současnosti je bezesporu Nežfaleš. Songy této čtyřčlenné bandy jsou natolik chytlavé, že stačí jeden poslech a navždy vám vlezou pod kůži. Poněvadž mají Nežfaleš na svém kontě už hodně nahrávek i veřejných vystoupení, nastal čas požádat o následující rozhovor Radka, tedy zakladatele, kapelníka a zpěváka této skupiny.

Jak bys žánrově charakterizoval hudbu, kterou hrajete?
Řekněme punk rock, používáme i punk’n’roll, ale to jsou jen škatulky. Vycházíme z punkových kapel — máme je rádi a tím je to daný.

Kdy a kde kapela vznikla? Hrajete v původním složení?
Kapela vznikla, jak už to tak často chodívá, v hospodě u piva. Bylo léto 2002 a s kámošem, který měl za sebou taky první nesmělé hudební projekty, jsme v pražských Modřanech upekli, že dáme něco dohromady. Po prvních zkouškách v jeho pokojíčku jsme našli bubenici a domestikovali se za Prahou v Řevnicích, kde se pila piva, hulily jointy a vznikaly první pokusy o písničky. V Řevnicích, v takovém zaplivaném grand hotelu u nádraží, jsme také odehráli svůj první koncert pod hlavičkou Nežfaleš. Jedinej, kdo to všechno psychicky vydržel až do dnešních dob, jsem já.

Kolik alb už jste vydali a kde si je můžeme pořídit?
Po prvním demu a živáku jsme natočili dvě CD, které jsme si »vydali« sami, a pak už vyšla tři regulérní alba pod labelem Cecek Records. A pod tím samým labelem vlastně i kompilace z těch dvou DIY (Do It Yourself) CD. Nejlepší je si alba pořídit přímo u nás na www.nezfales.cz. No a pak taky v různých punkových distrech na všemožných akcích a festivalech a u všech dobrých prodejců.

Natočili jste i několik videoklipů. Kde je můžeme vidět?
Máme pár videoklipů a dokonce právě plánujeme natáčení nového, ale to je ještě ve hvězdách. Náš asi nejznámější klip Opouštím Paříž vysílali svého času na TV Óčko, ale doba se mění, a tak stěžejní je samozřejmě YouTube, kde máme i svůj vlastní kanál www.youtube.cz/nezfales. Teď se ale vyrojilo pár víceméně hudebních televizí, tak uvidíme.

Co považujete za svůj největší úspěch za dobu existence skupiny?
To, že jsme si zachovali vlastní tvář, a přitom to dotáhli dál, než jsem si původně dovolil pomyslet. Nikdy by mě nenapadlo, že to Nežfaleš potáhne přes deset let, že vydáme tolik CD, že české punkové legendy jako N.V.Ú. a SPS budou naši kamarádi ve zbrani, že přijedeme kamkoliv v Čechách nebo na Slovensku a lidi budou znát naše písničky a zpívat si je s námi. Je spousta chvil, kdy už nemůžeš a těžko sbíráš síly, ale pak tě někdo zastaví a řekne ti, že tvoje texty a písničky mu hrozně pomohly v těžký životní situaci… A to je pro mě úspěch. Bez téhle zpětné vazby od lidí by asi kapela neměla smysl.

Jací jste v soukromí? Stejní rebelové jako na pódiu? Nebo jste naopak slušňáci?
Hehe, víš jak, co pro jednoho může být rebelie, je pro druhýho úplně normální součást života, takže tohle se těžko posuzuje. A navíc, co je vlastně v dnešní době rebelie? Společnost už, myslím, vůbec nic nepřekvapí. Určitě nikdo z nás není v soukromí nějaký zaprděný strejda, ale těm, pro mě skutečným rebelům, přála úplně jiná doba.

Kde jste udělali největší pozdvižení, rebelii?
Jako jestli jsme třeba někde nakopli odpadkový koš, nebo převrátili lavičku, jo? Tak bylo za ta léta samozřejmě pár excesů, o některých jsem se již v pár rozhovorech zmínil, na něco se časem zapomnělo, a ty nejlepší si schovávám do knížky, kterou jednou napíšu a pak se mnou moji spoluhráči z kapely, počítám, nebudou minimálně rok mluvit.

Kde jste zatím hráli nejdál a kde nejdéle?
Hrajeme Čechy a Slovensko, takže žádná soukromá letadla ani koncerty na opačné straně světa se nekonají. I když, teď vlastně náš basák Moucha plánoval, že na koncert v Ostravě pro zpestření poletíme, ale pořadatel to asi nezaplatí. Spíš nás nedávno docela vyčerpal přejezd, kdy jsme v osm hodin ráno po koncertě a vydatném večírku v Žiaru nad Hronom museli sednout do dodávky, abychom v půl páté odpoledne mohli hrát ve Slaném. Ale dali jsme to, jako vždy. Nejdéle jsme podle mě hráli letos v obci Hvožďany na návsi, kde náš bubeník zároveň slavil třicetiny a místní po nás neustále chtěli další a další songy. Možná to vytváří dojem, že jsme přidávali Kabáty a Argemy, ale to fakt ne, hráli jsme vyloženě jen naše pecky.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Dejme tomu na rok dopředu?
Nerad něco prozrazuju do té doby, než je všechno aktuální a konkrétní. Samozřejmě nějaké plány jsou, bez nich to nejde, ale třeba se nakonec uskuteční něco zcela jiného, anebo taky třeba vůbec nic. Budoucnost je vždycky s otazníkem.

Kdyby sis mohl vybrat volňásky na koncert jediné české kapely, která by to byla? A která zahraniční?
S českými kapelami, které mě zajímají, hráváme, takže tam je to bezpředmětné. Ale…když vlastně nabízíš ty volňásky, tak by to chtělo vybrat něco extrémního, ne? Něco, kam bych normálně nešel. Tak jo, Maruška Rottrová. A myslím to vážně. Má dobrý písničky a na svůj věk je pořád hodně sexy. No a co se týče zahraniční kapely, tak bych si vybral The Pogues, dokud ještě král všech alkoholiků Shane MacGowan funguje.

Který song z YouTube bys doporučil posluchačům, kteří vás dosud neznají?
Vybral bych song Sliby z našeho posledního alba. Zpívá se v něm, kde že jsou ty sliby, práva a záruky. A to je, myslím, v téhle době více než aktuální. Ale jinak to nechám na posluchačích, stačí napsat na YouTube Nežfaleš a už jim to tam sází jednu pecku za druhou.

A na závěr prozraďte vaše oficiální internetové stránky? www.nezfales.cz a www.bandzone.cz/nezfales.