Rozhovor s Radkem pro Panda zine (2008)

PŘEDSTAV ČTENÁŘŮM VAŠÍ SKUPINU.
Tak jsme partička čtyř týpků a zoveme se NEŽFALEŠ. Jsme z Práglu.
CO JE NOVÝHO V PRAZE? SLYŠEL JSEM NÁZOR, ŽE DŘÍV BYLA PRAHA MATKA MĚST, DNESKA, ŽE TO JE KURVA PRODEJNÁ, CO TY NA TO?
Hele já to moc nevnímám. Praha je pro mě místo k žití, k večírkům apod. Má hezký i hnusný místa. No a na světě jsou matky, který jsou zároveň i kurvy, takže se to asi nevylučuje 🙂
POPIŠ VAŠÍ HUDBU PRO TY, CO VÁS JEŠTĚ NIKDY NESLYŠELI.
My tomu pracovně říkáme punk’n’roll. Máme rádi jak punkový kapely, tak takový ty ve stylu americkýho rokenrolu. Ale rozhodně si nehrajeme na nějaký amíky 🙂
KOLIK MÁTE NA KONTĚ VYDANÝCH CD?
V podstatě na svoje náklady jsme si natočili už 3 studiová CD. Od toho prvního k tomu poslednímu je myslím dost jasnej posun. Pak máme ještě jeden živák, ale to už je fakt historie. Momentálně se snažíme uplácat nový songy na další CD, na který bychom už rádi sehnali nějakýho vydavatele. Mělo by to bejt samozřejmě klasicky to nejlepší, co jsme kdy udělali! 🙂
PŘEDSTAV PODROBNĚJI VAŠE POČINY.
První studiovka z roku 2003 „Pozor na uchy!“ byla ještě v pětičlenné sestavě a asi maličko ještě neujasněná. Takovej trochu každej pes jiná ves, však i Petr Korál to v podobném duchu kdysi recenzoval. Živák „Prosek live,“ byl poprvé s bubeníkem Petrem, který hraje v Nežfaleš dodnes. Je na něm v podstatě naživo první studiovka plus asi 3 nový songy. Pak bylo v roce 2005 cd „…Jak za války,“ v nové sestavě a s novým elánem, stejná sestava přidala o rok později počin „Není čas na hrdinství.“ No a teď už máme skoro rok zase novýho kytaristu a basáka a s nima průběžně děláme na nových věcech.
CO MŮŽETE FANS NABÍDNOUT MIMO CD?
Jestli myslíš ke koupi, tak to takovou tu punkovou klasiku: placky, nášivky, trička atd. Jinak obecně se snažíme všude předvést nějakou tu show, aby se na to dalo koukat a dalo se to i poslouchat 🙂
JAK JSTE PŘIŠLI NA NÁZEV SKUPINY? V HOSPODĚ :-)?
V hospodě jsme kdysi s naším prvním kytaristou přišli vůbec na kapelu. 🙂 Není to moc originální, ale je to tak. Co se týče názvu, tak ten vznikl z nutnosti před prvním koncertem. Tenkrát jsme si řekli, že každej něco vymyslí a pak se o tom poradíme. No a kromě mě nikdo nevymyslel nic. Tak to byla Nežfaleš a pak byl samozřejmě najednou každej chytrej a že se mu to nelíbí. No ale už to zůstalo.
TAK UŽ TO BEJVÁ 🙂 A TEBE TO NAPADLO JAK? PADALI I JINÉ NÁVRHY?
Mě se líbil v tom ten rým. Možná trochu komplikovaný, ale co naděláš. 🙂 Měl jsem tenkrát na papírku pár dalších návrhů, ale demokraticky jsem sám zvolil tenhle. 🙂
JAK ČASTO HRAJETE A S KÝM JSTE VYSTUPOVALI?
Hrajem poměrně často, není to pravidlo, ale většinou tak 4x do měsíce. Vystupovali jsme už fakt s hodně kapelama, nemá cenu to tu asi nějak rozmazávat. Hodně kapel z tý český punkový špičky i hodně takových těch zapomenutých. Kapel v týhle scéně je obecně strašná spousta.
PLÁNUJETE VIDEOKLIP?
Na našem webu www.nezfales.net i třeba na youtube.com je už jeden ke zhlédnutí. Je to takovej old school, ale myslím, že se to povedlo. Je to na song „Nože a karty.“ Teď se shodou okolností stříhá úplně novej klip, tak snad se taky povede. Je na písničku „Opouštím Paříž.“ Brzo budeme vědět víc.
VZPOMÍNKA NA PRVNÍ VYSTOUPENÍ PŘED PUBLIKEM?
Jéje 🙂 Asi každá kapela má svý začátky poznamenaný takovou tou čistou radostí z hraní, kdy se neřeší ty věci jako zvuk, peníze a přijdou jen kámoši. Nežfaleš navíc ten první koncert hrála v okleštěný sestavě, a to: zpěv, kytara a bubenice 🙂 Takže těžkej underground. Mé osobní první vystoupení před publikem, ale bylo s první kapelou v obýváku našeho bubeníka pro asi 10 lidí 🙂 Když připočtu, že to museli slyšet i veškerý sousedi v baráku, tak návštěva nakonec nebyla tak zlá 🙂
KDO JE AUTOREM TEXTŮ?
Až asi na jeden text jsem pro tuhle kapelku psal vždycky já. Je to takový mý teritorium. Když už na nic nehraju. Nemám rád takovou tu kapelní politiku typu, že se text píše někde dohromady, každej přidá řádek a tak. Kapely by měli mít jasnýho textaře, ať to drží nějakou kontinuitu.
KUPUJEŠ ORIGINÁLNÍ CD, DVD?
Jak kdy, moc ne.
PROČ? JSOU PŘECI TAK LEVNÝ 🙂
No to je možná ono. Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. 🙂 Ale kdybych neměl k přísunu muziky ten přístup, co mám, asi bych taky víc kupoval, páč stahovat z netu neumím. 🙂
JAK SE DÍVÁŠ NA ŠÍŘENÍ HUDBY PO INTERNETU?
Pro kapely naší pozice je to těžká pohoda.
TO URČITĚ, VÁŠ PROFIL JE I NA MYSPACE, BANDZONE ATD. PŘIKLÁDÁŠ TOMU NĚJAKEJ VÝZNAM, A POMOHLO VÁM TO?
Myspace je takovej gigant celosvětovej. Ale začal mě bavit. Ještě o něco víc mě ale baví ten Bandzone, protože to je domácí. To je moc dobrá myšlenka, čím dál tím víc se to rozšiřuje a určitě to pomáhá. Lidem to ukazuje nový kapely, o kterých by se třeba nedozvěděli. Ten systém Fanoušků je tam taky dobrej. Já tomu fandím.
VYPALUJEŠ FILMY, CD?
A kdo ne?
CO ŘÍKÁŠ NA NOVOU VYHLÁŠKU, (ZÁKON) O PLATBĚ OSA ZA KAŽDÉHO PAMĚŤOVÉ MÉDIUM, AŤ UŽ JDE O CD, DVD, KARTY DO FOŤÁKŮ, VIDEOKAMER…. STRUČNĚ ŘEČENO-KOUPÍŠ SI CD NA FOTKY Z KONCERTU A UŽ JE V TOM POPLATEK OSA.
To už je trochu přehnaný. Já mám na OSA takovej nevyjasněnej názor. Nemám rád, když někdo holí kapely a autory, ale zase platit pomalu za to, že hulákám u táboráku, to je fakt divný. Muziky je strašný kvantum a nedokážu si dost dobře představit, jak to celý hlídat, aby to nebyla trošku mafie. Dobrej sluha a špatnej pán je ta OSA.
JAK VELKOU ROLI HRAJE MUZIKA V TVÉM ŽIVOTĚ?
Obecně dost velkou. Mám rád ty koncertní večírky, mnohem raději než třeba zkoušení. Někam vyjedeš, jsi zvědavej, jak to bude probíhat atd. Když je nějakej zajímavej konzík a my zrovna nehrajem, tak tam taky jdu. Hodně z mejch známejch jsou muzikanti z jinejch kapel, chodíme na pivko a tak.
ZÁJMY MIMO MUZIKY?
Když je pěkně, tak na zahrádku /ne tu se záhonkama :-)/, když je ošklivo, tak do putyky. Někdy taky za město, vyčistit si hlavu. Jinak mě nic zásadního.
CO TY A VÍRA?
Koukám, že rozhovor zvážněl 🙂 Nerad bych se pouštěl do nějakejch obsáhlejch pojednání. Já osobně v nic moc nevěřím, ale víru nikomu neberu. Mluvím teď o tý v Boha. I když o církvi si teda myslím svoje. Věřit ve svoje schopnosti, to už je asi dobrý a někam tě to může posouvat. Moc se ale nad těmahle věcmi nepozastavuju, většinou to beru, jak to přichází a odchází a neřeším.
NEZVÁŽNĚL 🙂 A CO POLITIKA? PŘECI JEN SE DOTÝKÁ DENNĚ VÍC, ČI MÍŇ, KAŽDÉHO Z NÁS.
Jde dost mimo mě. Třeba jít k volbám, to jo, to by se mělo. Občas člověk chtě nechtě narazí na nějakou tu aféru, ale ty jsou furt. Jinak, já si žiju pořád tak nějak stejně, moje výkyvy asi politika moc neovlivňuje. I když třeba se mýlím. Nemám ani rád politickej punk a nemám rád názor, že když má člověk kapelu, musí se skrze ní vyjadřovat k nějakým politickým a společenským problémům. Je to na každým, ale muzika je podle mě hlavně zábava. Jasně, můžu se něčeho, co mě fakt sere dotknout, ale prvoplánově tam házet pořád ty stejný témata, to ne.
JSTE KLIDNÁ KAPELA, NEBO SE HÁDÁTE?
Každej se někdy hádá. V kapele jsou různí lidi, co člověk, to názor, takže je třeba lepší určitý téma moc nevytahovat. Já si vždycky myslel, že jsme poměrně klidná kapela, ale když se teď zamyslím nad těma změnama v sestavě, tak nevím 🙂
JAKÝ MÁTE VZTAH K ALKOHOLU?
Kladný, jako většina lidí. Někdy i kladnější 🙂
MÁTE NĚJAKOU ZAJÍMAVOU HISTORKU Z KONCERTOVÁNÍ?
Historek je spousta. Třeba když náš bývalej basák Franc neznalý alkoholu vypil během koncertu láhev zelený a pak strávil noc na záchytce. Nebo když kluci jednou cestou z koncertu vezli jednoho rómského spoluobčana, kterému kikslo auto asi 20km pro benzín a pak zpátky. Koncerty jsou kapitola sama pro sebe, hráli jsme už na různých místech.
A NEJVĚTŠÍ PRŮŠVIH?
Taková soutěž. Ale ta byla průšvih celá, včetně organizace a vůbec tou osobou, co to tenkrát řídila. I když ono se to spíš řídilo samo. Skončilo to prý hrozným dluhem. My tam tenkrát taky nic zásadního nepředvedli, vyšel o nás pak takový zajímavý článek 🙂 Takže jedno k druhýmu.
CO SE V ONOM ČLÁNKU PSALO? JE NĚKDE KE STAŽENÍ, K PŘEČTENÍ?
No něco ve smyslu, že si neumíme ani naladit. 🙂 Dobrý je, že to tenkrát psal přímo ten pořadatel tý soutěže. On po tom fiasku prý někam zmizel a nikdo neví kde je. Vyšlo to tenkrát v časopise, mám to někde doma, možná to pak z legrace prdnem na nový web.
POŘÁDÁTE KONCERTY? TŘEBA NA VÝMĚNU? KAM SE MAJÍ PŘÍPADNÍ ZÁJEMCI OBRÁTIT?
Nějaký koncerty i pořádáme. Na nějakou povinnou výměnu, to už ale ne. Spíš se spřátelenýma kapelama, s kámošema. Někdy rádi pozveme i někoho jinýho, ale není to pravidlo, takový to já tebe, ty mě.
JAKÝ SKUPINY Z VAŠICH ZPŘÁTELENÝCH BYS DOPORUČIL ČTENÁŘŮM?
Léta se známe třeba s kapelou The Fialky, s těma jsme toho odehráli fakt dost. Za další spřátelený bandy považuju třeba ZakázanÝ Ovoce, Paragraf 219 nebo Destroyself z Děčína.
KDYŽ UŽ JSME U VAŠICH KÁMOŠE, POZDRAVUJE TĚ BÁRT Z PROMILE A MĚ TAK NAPADÁ – KDY VÁS UVIDÍ PARDUBICKÉ PUBLIKUM? 🙂
Takže Barta taky pozdravuju a tady má reklamu 🙂 Pardubický publikum by nás mělo vidět 21.7. na Lijavec festu v Sezemicích. Což je tuším kousek a dobrá akcička! 🙂
TVOJE HUDEBNÍ VZORY?
Vzory ani ne. Spíš bych zmínil kapely, které máme rádi v Nežfaleš asi všichni. To jsou třeba Ramones, Social Distortion, The Bones, Nekromantix, Roger Miret, Die Hunns…za sebe osobně bych přidal i dost kapel z tý 77 viny punku a dost velkej mazák je i Johnny Cash 🙂
KDY JSI ZAČAL S MUZIKOU?
Nikdy, já jenom zpívám 🙂
VZTAH K PŘÍRODĚ?
Mám ji rád a neškodím jí.
CO SI MYSLÍŠ O AKTIVISTECH OHLEDNĚ PŘÍRODY, ZVÍŘAT?
Někdy až přehnaně militantní. Moc jim nerozumím. Myšlenka asi dobrá, ale celý je to takový divný. Přivazovat se ke stromu?
JAKOU KNIHU JSI NAPOSLEDY ČETL?
Fantom opery.
ZPÁTKY K MUZICE – CO POSLOUCHÁŠ NEJRADĚJI ZA STYL?
Jak už bylo řečeno, punkrock a rock’n’roll. Občas i starý dobrý rockový kapely.
KOLIK BY PODLE TEBE MĚLO STÁT CD ČESKÉ (SLOVENSKÉ) SKUPINY?
Aby to nutilo lidi si ho koupit a ne raději přepálit, tak asi do 150kč. Ale je to individuální, někdy jsou náklady větší nebo jde o kapelu, která si může dovolit větší cenu, a lidi to stejně kupujou. V průměru ale pěkná cena je dle mě těch stopade.
VAŠE NEJBLIŽŠÍ AKCE?
Záleží, kdy si to kdo přečte 🙂 Všechno je překvapivě na www.nezfales.net
ČTEŠ HUDEBNÍ ZINY, ČASOPISY?
Jasně a rád. Hlavně v práci. 🙂
TY NEMÁŠ V PRÁCI, CO NA PRÁCI? 🙂
No to zas aby to blbě nevyznělo. Co když můj šéf taky čte v pracovní době nějaký ziny a tohle by si tam přečetl 🙂
CO VŮBEC DĚLÁŠ?
Dělám právě u muziky, u cédéček. Takže to čtení těch časopisů v pracovní době beru vlastně jako studium pro zkvalitnění služeb zákazníkům. 🙂
SLEDUJEŠ I NA INTERNETU HUDEBNÍ E – ZINY?
Taky tak.
CO TĚ LETOS NAŠTVALO A TAKY NAOPAK POTĚŠILO NA NAŠÍ NEBO SVĚTOVÉ HUDEBNÍ SCÉNĚ?
Já se kvůli hudební scéně nerozčiluju 🙂 Co mě nezajímá, to nesleduju. Potěšilo mě pár dobrejch desek, i když máme teprve duben, takže se jich ještě moc letos nestihlo 🙂 Potěšila mě i Nežfaleš. 🙂
NA ZÁVĚR ŘEKNI, JESTLI ZNÁŠ NĚJAKEJ VTIP
Já je vždycky hned zapomenu. Tenhle mi ale nedávno říkal Lojza z Destroyself: Jedou dva pohřební vozy, za nimi kráčí muž s pittbullem a za ním dlouhá fronta dalších chlapů. Jeden pán to pozoruje, nedá mu to, jde za tím chlápkem s pittbullem a ptá se: „Já chápu, že je to pro vás teď těžká chvíle, ale můžete my jen říct, co se tady stalo?“ Chlápek odpoví: „Ale, můj pitbulteriér roztrhal mojí tchýni a pak i mou ženu, která se jí snažila bránit.“ Pán na to „Tak to je mi upřímně líto, ale jen takovej dotaz, nemohl byste mi toho psa půjčit?“ Chlapík na to: „Jasně, klidně, ale stoupněte si do fronty.“ 🙂 Takže tak no, sorry všem, co už to znali. 🙂
DÍKY ZA ROZHOVOR!

Odpovídal: Radek Šedivý – Nežfaleš