Rozhovor s Radkem pro New Express (2013)

Jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších mladých punkových kapel současnosti je bezesporu Nežfaleš. Songy této čtyřčlenné bandy jsou natolik chytlavé, že stačí jeden poslech a vlezou vám navždy pod kůži. Poněvadž má Nežfakš na svém kontě už hodně nahrávek i veřejných vystoupení, nastal čas požádat o následující rozhovor Radka, tedy zakladatele, kapelníka a zpěváka této skupiny.

Jak bys žánrově charakterizoval hudbu, kterou hrajete?
Řekněme punk rock, používáme i punk’n’roll, ale to jsou jen škatulky. Vycházíme z punkových kapel, máme je rádi a tím je to daný.
Kdy a kde kapela vznikla? Hrajete v původním složeni?
Kapela vznikla, jak už to tak často chodívá, v hospodé u piva. Bylo léto 2002 a s kámošem, který měl za sebou taky první nesmělé hudební projekty, jsme v pražských Modřanech upekli, že dáme něco dohromady. Po prvních zkouškách v jeho pokojíčku jsme našli bubenici a domestikovali se za Prahou v Řevnicích, kde se pila piva, hulily jointy a vznikaly první pokusy o písničky. V Řevnicích, v takovém zaplivaném grand hotelu u nádraží, jsme také odehráli svůj první koncert pod hlavičkou Nežfaleš. Jedinej, kdo to všechno psychicky vydržel až do dnešních dob, jsem já.
Kolik alb už jste vydali a kde si je můžeme pořídit?
Po prvním demu a živáku jsme natočili dvě CD, které jsme si „vydali“ sami, a pak už vyšla tři regulérní alba pod labelem Cecek Records. A pod tím samým labelem vlastně i kompilace z těch dvou DIY (Do It Yourself) CD. Nejlepší je si alba pořídit přímo u nás na www.nezfales.cz. No a pak taky v různých punkových distrech, na všemožných akcích a festivalech a u všech dobrých prodejců.
Co považujete za svůj největší úspěch za dobu existence skupiny?
To, že jsme si zachovali vlastní tvář a přitom to dotáhli dál, než jsem si původně dovolil pomyslet. Nikdy by mě nenapadlo, že to Nežfaleš potáhne přes deset let, že vydáme tolik CD, že české punkové legendy jako N.V.Ú. a SPS budou naši kamarádi ve zbrani, že přijedeme kamkoliv v Čechách nebo na Slovensku a lidi budou znát naše písničky a zpívat si je s námi. Je spousta chvil, kdy už nemůžeš a těžko sbíráš síly, ale pak tě někdo zastaví a řekne ti, že tvoje texty a písničky mu hrozné pomohly v těžký životní situaci … A to je pro mě úspěch. Bez téhle zpětné vazby od lidí by asi kapela neměla smysl.
Kde nejčastěji hrajete v Brně a okolí? Chystáte se sem v dohledné době?
Koncerty v Brné jsou vždycky super, skvělá atmosféra a příjemní lidé. Hráli jsme tu mnohokrát, ať už na Faválu, v Melodce anebo třeba v knajpě U Babičky. Něco je teď zrovna v jednání a minimálně v rámci jarního turné s SPS bychom se zas po roce měli v Brně objevit. Mám tohle město moc rád, byl jsem tu i soukromě snad stokrát a pokud si můžu dovolit osobní tip, doporučuju Sherlock Holmes Pub, kde pracuje náš kamarád Honza Němeček z kapely Bombs from Heaven a kde mají na ranní kocovinu naprosto geniální vývar s obřím játrovým knedlíčkem.
Jací jste v soukromí? Stejní rebelové jako na pódiu? Nebo jste naopak slušňáci?
He he, víš jak, co pro jednoho může být rebelie, je pro druhýho úplně normální součást života, takže tohle se těžko posuzuje. A navíc, co je vlastně v dnešní době rebelie? Společnost už, myslím, vůbec nic nepřekvapí. Určitě nikdo z nás není v soukromí nějaký zaprděný strejda, ale těm, pro mě skutečným rebelům, přála úplně jiná doba.
Kde jste zatím hráli nejdál a kde nejdéle?
Hrajeme Čechy a Slovensko, takže žádná soukromá letadla ani koncerty na opačné straně světa se nekonají. I když, teď vlastně náš basák Moucha plánoval, že na koncert v Ostravě pro zpestření poletíme, ale pořadatel to asi nezaplatí. Spíš nás nedávno docela vyčerpal přejezd, kdy jsme v osm hodin ráno po koncertě a vydatném večírku v Žiaru nad Hronom museli sednout do dodávky, abychom v půl páté odpoledne mohli hrát ve Slaném. Ale dali jsme to, jako vždy. Nejdéle jsme podle mě hráli letos v obci Hvožďany na návsi, kde náš bubeník zároveň slavil třicetiny a místní po nás neustále chtěli další a další songy. Možná to vytváří dojem, že jsme přidávali Kabáty a Argemu, ale to fakt ne, hráli jsme vyložené jen naše pecky.
Který song z YouTube bys doporučil posluchačům, kteří vás dosud neznají?
Vybral bych song Sliby z našeho posledního alba. Zpívá se v něm, kde že jsou ty sliby, práva a záruky. A to je, myslím, v téhle době více než aktuální. Ale jinak to nechám na posluchačích, stačí napsat na YouTube Nežfaleš a už jim to tam sází jednu pecku za druhou.