Rozhovor s Radkem pro Going Undeground zine (2012)

Radek o chystanom albume Nežfaleš.
24. 2. 2012 Rozhovor s frontmanom kapely Nežfaleš o chystanom albume.

Tak nazdar Radek, ak som si správne všimol na vašich web stránkach, tak chystáte nový album. Mohol by si niečo viac povedat o tomto chystanom albume? V akom štádiu sa momentálne
nachádza?

Máš recht, momentálně skutečně makáme na nový desce. Je to náročný, ale zároveň krásný, jako vždycky. Bude na ní celkem 11 songů, který musí lidi, co nás maj rádi, potěšit. Rečeno naprostym klišé: »Bude to naše nejlepší album‘. Okolnosti samotnýho nahrávání byly docela dramatický. Náš bubeník Petr se pere už od loňskýho července se sviní rakovinou a asi tři dny před nahráváním to vypadalo, že bude muset pod kudlu. A jelikož bubeník je při natáčení první na řadě, hrozilo, že se bude muset celá akce odložit na neurčito. Naštěstí nám vyšlo studio 3Bees a náš tamní patron Balco vstříc a Petr tak mohl nabouchat bicí ještě před nástupem do špitálu. Pak už šlo vše jak na drátkách, jsme totiž už starý mazáci. Momentálně se nacházíme ve stádiu míchání, což je, aspoň pro mě, ten největší vopruz.
V akom formáte album vyjde? Bude to klasické CD alebo niečo špeciálneho?
Nevím, do jaký míry je to v dnešní době speciální, ale házeli jsme řeč s našim vydavatelem a kromě klasického cd by se tentokrát mělo dostat i na vinyl. Vinylu nelze jinak než fandit a pokud je v dnešní době módní záležitostí, je to jedině dobře. Má totiž vše, co má hudební nosič mít, počínaje charakteristickým zvukem a konče krásným velkým obalem. Mým plánem do budoucna je, vydat časem na vinylu i naše starší desky.
Vinylom fandím aj ja… Zúčastnili sa nahrávania nejakí hostia? Ak áno, ako sa s nimi spolupracovalo?
Neříkal bych tomu hosti, prostě nás navštívilo ve studiu pár kámošů, dali si pivko a něco nahráli:). Z těch v uvozovkách známejch ksichtů to byl třebas Štěpán Málek z N.V.Ú., kterej dorazil jako správnej punkáč zpožděným vlakem z Hradce a kromě
sborů nám natočil i jednu libůstku, kterou tu ale ještě nechci prozrazovat. Se sbory nám vypomohl třebas i Kráťa, toho času vlastně ještě host a nebo stejně jako na minulém albu i Tom z kapely The Fialky.
Kto pisal, texty pre tento album a kto sa postaral o hudobnú stránku?
I malý děcko přece ví, že o texty se v Nežfaleš starám výhradně já! 🙂 Tentokrát jsem se s nima nadřel snad nejvíc za celou kariéru, protože jsem začal trpět totální autocenzurou a nezřídka i celý napsaný sloky nebo refrény házel do koše. Pochyboval jsem, škrtal, někdy nepomohla ani hospoda, ve který jsem toho vždycky napsal nejvíc. Nakonec to ale dopadlo myslím opět dobře. 🙂 No a co se týče hudební stránky věci, tak ta je takovým kolektivním dílem kapely.
Odhadom, kedy by ste chceli krstit tento nový počin a kde?
Zatím je ještě předčasný o tom mluvit. Koncertů, na kterých je možný to udělat, je dost, ale budeme vycházet hlavně z Petrovy nemoci, protože křest alba je věc, na který by určitě neměl chybět. Nehledě na to, že se zase klasicky povleče zpracování obalu…takže sledujte náš bandzone profil, facebook atd. Tam se samozřejmě vše zavčasu objeví! Jisté je jen to, že poté, co jsme minulou desku křtili netradičně nekoncertně v uzavřené společnosti našich kámošů a nejbližších známých kapely, to tentokrát bude zase na koncertě.
Je reálné nejaké česko-slovenské turné k novému albumu?
My jsme na turné v podstatě furt, takže každý si najde ten svůj koncert, na který může dorazit. Spíš než vyloženě k novému albu ale chystáme pár koncertů pod hlavičkou oslav 10 let kapely, které připadly na letošek. Nejsme Kabát, abychom vydali desku a pak udělali pár koncertů, jako že na její propagaci. My se propagujeme celej rok. 🙂
Ako vnímate minulý album, „Pár lacinejch triků“? Myslíte, že mal úspech u fans?
Myslím, že i s odstupem času ho hodnotíme celá kapela velice pozitivně. Po našem přelomovém albu „Ber dokud dávám“ měla následující deska potvrdit naše pozice a to podle mě splnila beze zbytku.
Ako kapela ste rozšírili svoje rady o druhého gitaristu Kráťu. Ako sa s ním zatial‘ hrá? Zapadol do bandy?
Kráťa je kluk šikovná, takže není problém. Má stejnej pohled na punkrock jako my, má zkušenosti ze svý kapely a lidsky ani nemohl nezapadnout, protože se roky známe ze společných koncertů a návštěv rozličných restauračních zařízení.
Vy ako Nežfaleš hráte dost‘ našlapaný punk-rock resp. punk-rock’n’roll. Akými kapelami ste sa nechali inšpirovat? Ktoré sú tvoje alebo vaše naj bandy?
Nějaká ta inspirace byla vždy spíše podvědomá, nijak jsme to netlačili, že bychom jako chtěli hrát jako někdo nebo tak. Ale samozřejmě, že to co posloucháš, tě ovlivní. Na spoustě kapel se shodneme, minimálně část kapely vždycky. Já mám rád hlavně starý 77 kapely, nějaký ty oi partičky, ale sáhnu klidně i po psychobilly…prostě takový to „od Bacha po Vlacha‘ v rámci týhle naší subkultůry… 🙂
Okej…tak díky moc za rozhovor. Pozdravujem a teším sa na album. Ak máš ešte pár slov pre čitatelov Going-underground, máš ešte priestor niečo odkázat.
Taky už se těšim, až nebudu muset do studia, jako třeba dneska. 🙂 Ať se daří zinu a pro všechny čtenáře mám vzkaz, kterej je v týhle době pro tuhle scénu důležitej: Buďte aktivní!! Nemusíte samozřejmě za každou cenu hrát v kapele, ale choďte je podporovat na koncerty, pořádejte pěkný akce, foťte kapely, dělejte hadry, pište recenze na vašich zinech nebo na vašem blogu, natáčejte kapelám DIY videa…prostě každej podle toho, co ho baví a co umí. To má smysl a je to jedna z podstat punkrocku! A jelikož jsem si teď otevřel rozhovor s Charlie Harperem a čumim jak blázen, že tam čirou náhodou říká to samý, tak už asi není větší důkaz toho, že je to kurva pravda!