Rozhovor s Radkem pro Rockmag.cz (2008)

Rozhovor s pražskou punk’n’rollovou kapelou Nežfaleš, která nedávno vydala u labelu Cecek Records povedené album Ber dokud dávám. Zeptali jsme se jich nejen na toto album, ale i na řadu dalších věcí, tak čtěte… ať se o nich taky dozvíte něco blíže.

Ahoj, představte se prosím těm, co vaší kapelu ještě neznají…
No tak pro těch pár lidí, co o nás ještě neslyšeli 🙂 Jsme NEŽFALEŠ, 4 kluci z Práglu hrající jak se tak říká punk’n’roll..

Co je vlastně u Nežfaleš nového?
Něco novýho se přihodí každej den, ale momentálně bych určitě vyzdvihnul novou desku „Ber dokud dávám“, která vyšla teď v červnu u Cecek records!

Koncertujete dost často. Kolik jste od svého vzniku odehráli přibližně akcí?
Bude to lehce přes 200 koncertů..živý hraní je nejlepší a pěkně to ředí tu šeď obyčejnýho života, proto se snažíme hrát co to jde, ať je nějaká sranda 🙂

Kde vás bude v nejblitší době možné vidět?
Máme období pivečka na sluníčku a fesťáků, takže bych vypíchnul třeba naší účast na výborně obsazeném mejdanu Subculture fest 1.8. , dále pak třeba Povaleč fest v karlovarském kraji 3.8. nebo Rock na Valníku ve Slaném, kde to máme taky rádi a kde vystoupíme 30.8.

Jak často zkoušíte?
Momentálně jsme pravidelný zkoušení vzdali. Máme po desce a tím, jak dost hrajem, tak zkoušíme vyloženě jen když se řeší třeba nějakej záskok apod. V průběhu podzimu se ale určitě zase nějak slezem a začnem řešit novej materiál, abychom moc nezlenivěli 🙂

Jakou muziku posloucháte nejraději? Které kapely vás ovlivňují?
Určitě se shodnem na víc kapelách, hlavně ze zahraniční scény, jakožto třeba Social Distortion, U.s. Bombs, Church of confidence, Mad Sin, Frontkick..samozřejmě Ramones..za sebe ještě můžu říct pár měkčích kapel jako Vibrators, Clash, Buzzcocks a např. náš bubeník, ten to zase má rád rychlý a hodně přímočarý a poslední dobou ujíždí na Zeke 🙂

Jakou hudbu nemusíte a proč?
Obecně takovou tu bez náboje, bez ksichtu…jinak jsou určitě v každym žánru dobrý kapelky, já je ale nehledám třeba v dechovce, diskošce a hip-hopu 🙂

Kolik písniček máte aktuálně v repertoáru?
V playlistu jich je nějakých 15. Je to takový průřez celou naší dosavadní diskografií.

Co lze najít na vašem aktuálním novém albu – Ber dokud dávám ?
Je na něm 10 svižnejch pecek s přímočarou muzikou, texty ze života a dobrým zvukem. Řekl bych, že to album je takovým logickým vyústěním toho, kam Nežfaleš směřovala.

Bude k tomuto albu i specialní merchendise?
Původně jsme zamýšleli, ale nakonec zůstalo jen u placek, který jsou s motivem alba a jsou myslím dost povedený. Jinak věci jako trička, nášivky atd. máme v merchendise pořád.

Většinou platí, nové CD= videoklip. Bude nějaký?
Jo, točit videoklipy nás baví. Máme je už k předchozím cd a chystáme se určitě udělat i k tomu novýmu a když to vyjde, tak dokonce rovnou dva! Všechno je zatím ale ještě v teoretický rovině, nicméně při natáčeních našich předchozích klipů „Nože a karty“ a „Opouštím Paříž“ jsme se vždycky náramně bavili, takže už se na to zase těšíme!

Jak a kdy jste album pokřitli?
Bylo to celý takový narychlo a ani jsme to moc neinzerovali. Křest proběhnul v rámci festivalu Králův Punkovej Dvůr v půlce června. Roli kmotra se ujal Štěpán z N.V.Ú., kterýmu touhle cestou ještě jednou děkujem. Jinak festival byl takovej všelijakej, takže se nejednalo o žádnej velkolepej křest, ale bylo to příjemný, uvést tohle naše nový dítko na svět! 🙂

Jak toto album vznikalo? Užili jste si jeho nahrávání?
Nahrávání si člověk nikdy uplně neužije, páč jsou tam ty stresy, aby všechno klaplo, aby se nic nepokurvilo technicky, časovej pres, hlava v pejru z poslechu písniček, který už během nahrávání přestáváš mít rád, peníze lítaj..ale kolektiv pražskýho studia 3Bees nám vytvořil skvělou atmosféru a s klukama se pracovalo fakt pohodově. Přišli jsme do studia s hotovým materiálem, kterej vznikal asi rok a půl a tak žádnej větší zádrhel neproběhnul.

Chystáte už zase pomalu nějaké další CD?
Ježiš, dej pokoj 🙂

Kde lze vaše alba sehnat?
Klasicky na koncertech, případně objednávkou přes naše stránky www.nezfales.cz nebo přes web našeho vydavatele www.cecek.com. Mají už je taky u Dontíka v Punkstore (Veverkova ul. v Praze), brzy budou i v Bontonlandu, kde je taky možnost objednávky na dobírku. Ty možnosti se budou ještě rozšiřovat.

Co by jste vzkázali těm, kteří se chystají založit kapelu?
Aby si to dobře rozmysleli! 🙂 Jestli to chtějí dělat pořádně, stane se kapela velkou a trvalou součástí jejich života. Já bych to už třeba nikdy neudělal..ale když to všechno překonáte, tak je fakt, že ty zážitky, večírky, konzíky za to opravdu stojej!!

Nabíjí vás publikum?
To je jasný! Nabíjí nás hodně a doufám, že i my je! 🙂

Trošku z všedního života. Čím se členové kapely živí nebo co dělají v normálním životě?
Já se motám furt kolem muziky, u cédéček, píšu texty. Bubeník Péťa se motá zase u aut a toho myslím baví dost. Kluci od kytar jsou v takové té sféře jako reklama, design atd. Jinak koníčky ve volném čase jsou samozřejmě rodina, zahrádka, sbírka známek a občas jedno pivo s přáteli. 🙂

Kde máte internetové stránky, co na nich lze najít?
Stránky jsou permanentně ve výstavbě, ale je na nich asi všechno podstatný. Adresa je www.nezfales.cz. Zmínil bych ale raději fenomén dnešních dní a to Bandzone.cz, kde na adrese http://www.bandzone.cz/nezfales najdete taky vše podstatný, včetně klipů a hlavně zde umísťujeme naše nejnovější nahrávky včetně ukázek z nového cd!!!!! V neposlední řadě ještě obrázky z našeho života na www.nezfales.rajce.net, kde jsou galerie z koncertů včetně spousty zákulisních fotek! 🙂

Co plánujete do nejbližšího budoucna?
Hlavně hrát, v rámci turné na podporu nového alba, pak asi nějaký ten klip no a dál uvidíme, co život přinese! 🙂

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Neseďte doma a choďte na akce, na festivaly, do klubů, ať to pořadatelé nevzdávají a ať je furt dost míst na pořádný mejdánky!!! A opatrujte se!

Odkaz na rozhovor