Kids and Heroes o albu „Zločin z vášně“ (2017)

Letos 15letá, pražská punkrocková kapela Nežfaleš v minulých letech aktivitou příliš nehýřila, letos se ale vrací s plnou parádou. Vrcholem jejich aktuální sezóny je vydání nového alba Zločin z vášně, které pokřtí 1. června v pražském klubu Jižák.

Deska obsahuje 12 zcela nových songů a celá je k poslechu na kapelním youtube kanálu.

„Co si budeme povídat, ještě před dvěma lety bych v novou desku vůbec nevěřil,“ říká frontman a výhradní autor textů Radek. „Jeli jsme si model singlů, kterých jsme od minulé řadovky Každej klub i bar pár vydali, ale hlavně jsem, minimálně na sobě, pociťoval značné vyhoření. První rok pauzy mi kapela nechyběla vůbec, pak už to začalo trošku svrbět.“

Nežfaleš se z kraje roku 2016 začala opět scházet ve zkušebně, aby si tak nějak oťukala, jestli by to případně ještě šlo.

„Najednou byla chuť a věřím, že i dobré nápady a pomaličku to rostlo, až jsme si řekli, byla by škoda to dávat do šuplíku, pojďme s tím ven!“

Nejstarší písní na albu je třetí pokračování Kámošů z podsvětí, jejichž prvopočátek je zakořeněn již na albu Ber dokud dávám z roku 2008. „Tuhle pecku jsme udělali už v době těch našich singlů, tak nějak si přímo říkala o další mafiánský text. Na to vydat ji samostatně nám ale přišla málo přímočará, takže je zde,“ dodává Radek.

V lednu tohoto roku pak kapela s kompletně připraveným repertoárem navštívila pražské studio G.A.W., a tím se vrátila ke spolupráci s Liborem Bucherem, který s ní již točil několik předešlých singlů. „S Liborem to funguje parádně, rozumíme si, zná naše možnosti. Příjemná spolupráce, stejně jako s Honzou Balcarem, se kterým taky rádi točíváme. Tentokrát jsme měli i připravené demo ve slušné kvalitě, náš bubeník Petr by ho podle mě klidně vydal.“  

Album uvedl před pár týdny singl Jehly, který se za tu chvíli již stihl stát silnou součástí koncertního repertoáru kapely. Pomohl tomu i klip Roberta Harvánka, který stojí i za grafickým zpracováním nového alba. „Roberta systematicky zaměstnáváme na střídačku s Fialkama, ale zatím furt zvládá a neopakuje se. Vždycky si jen řekneme s Kečupem, teď ho potřebuju já, za měsíc bude volnej,“ směje se Radek.

A co kromě výše uvedených písní na albu dále najdete?

„Deska je možná až nečekaně pestrá, ale jasně drží ducha Nežfaleš. Jsou tu říznější pecky jako třeba úvodní Nihilista nebo Každej sám za sebe, z jiného soudku je zas třeba prý až swingující Nezávislej film. Vedle sebe tu stojí kraťoučká rychta jako N.F.S. a klasickej Nežfaleš lovesong První dojem. Prostě všechny tváře téhle kapely naprosto nenásilně pěkně po kupě,“ uzavírá Radek.

Nová nahrávka vychází, stejně jako několik předchozích řadových alb kapely, u nezávislého vydavatelství Cecek Records. Mezi hosty se na albu objevují osobnosti české punkové scény – Zdenda Růžička z SPS a Kečup z The Fialky, kteří si na ní každý střihli svůj part.